CFR-25JR-52-10R
Mfr.Part #:
CFR-25JR-52-10R
Datasheet:
Description:
Through-Hole Resistors Through Hole 10 Ω 5 % 250 mW Carbon Film
ParameterValue
Voltage Rating (DC)250 V
Tolerance5 %
Length6.3 mm
TerminationAxial
Diameter2.4 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance10 Ω
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Carbon Film
Temperature Coefficient350 ppm/°C
PackagingReel
Voltage Rating250 V
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Diameter550 µm
Contact PlatingTin
Max Power Dissipation250 mW