CFR-25JR-52-1R2
Mfr.Part #:
CFR-25JR-52-1R2
Datasheet:
Description:
Through-Hole Resistors Through Hole 1.2 Ω ±5 % 250 mW Carbon Film
ParameterValue
Power Rating250 mW
Tolerance±5 %
RoHSCompliant
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Composition(Kit Type)Carbon Film
Number of Terminations2
PackagingReel
Resistance1.2 Ω
Temperature Coefficient-500 ppm/°C to 350 ppm/°C