CR0402-FX-1002GLF
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
CR0402-FX-1002GLF
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 10 kΩ 1 % 62.5 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.4 mm
Length1 mm
Width500 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Resistance10 kΩ
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height350 µm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Depth500 µm
Thickness356 µm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingTin
Military StandardNot
Max Power Dissipation63 mW