CR0603-FX-2201ELF
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
CR0603-FX-2201ELF
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 2.2 kΩ 1 % 100 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance1 %
Length1.6 mm
Width800 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Number of Pins2
Resistance2.2 kΩ
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height450 µm
Case/Package0603
MountSMD/SMT
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Depth800 µm
Thickness457 µm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingTin
Military StandardNot
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
Height - Seated (Max)0.55 mm