CR0603-FX-4752ELF
Mfr.Part #:
CR0603-FX-4752ELF
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 47.5 kΩ 1 % 100 mW Surface Mount 0603
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.55 mm
Length1.6002 mm
Width800 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance47.5 kΩ
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height550 µm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
FeaturesMoisture Resistant
Max Power Dissipation100 mW