CR0603-FX-52R3ELF
Mfr.Part #:
CR0603-FX-52R3ELF
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 52.3 Ω 1 % 100 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Length1.6002 mm
Width787.4 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance52.3 Ω
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height550 µm
Case/Package0603
MountSMD/SMT
PackagingReel
Voltage Rating50 V
FeaturesMoisture Resistant
Max Power Dissipation100 mW
Number of Terminations2
Height - Seated (Max)0.55 mm