CR1206-FW-4704ELF
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
CR1206-FW-4704ELF
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 4.7 MΩ 1 % 250 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.75 mm
Length3.2004 mm
Width1.6002 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance4.7 MΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height650 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
Thickness610 µm
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Max Power Dissipation250 mW