CR1206-FX-17R8ELF
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
CR1206-FX-17R8ELF
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 17.8 Ω 1 % 250 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.75 mm
Length3.2 mm
Width1.6002 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Resistance17.8 Ω
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height650 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
Depth1.6 mm
Thickness610 µm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation250 mW