CRCW0402180KJNED
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
CRCW0402180KJNED
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 180 kΩ 5 % 63 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance5 %
Length1 mm
Width508 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Resistance180 kΩ
Power Rating63 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height400 µm
Voltage Rating50 V
Depth500 µm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Weight0.652 mg
Contact PlatingTin
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Military StandardNot
Max Power Dissipation63 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.4 mm