CRCW0402240RFKEDC
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
CRCW0402240RFKEDC
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 240 Ω 1 % 62.5 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Length1 mm
TerminationWraparound
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance240 Ω
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
Contact PlatingTin
Schedule B8533210045
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.4 mm