| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 14 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | PCB |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 14.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Number of Elements | 1 |
| Output Voltage | 30 V |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Output Type | Phototransistor |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Power Dissipation | 100 mW |
| Response Time | 4 µs |
| Number of Channels | 1 |
| Max Collector Current | 20 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30 V |
| Output Configuration | Phototransistor |
| Fall Time | 4 µs |
| Rise Time | 4 µs |
| Wavelength | 940 nm |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 30 V |
| Input Current | 30 mA |
| Reverse Breakdown Voltage | 4 V |
| Sensing Distance | 5 mm |
| Max Input Current | 30 mA |
| Reverse Voltage (DC) | 4 V |
| Schedule B | 8541408000 |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$1.65994
Ext.Price$1.65994
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.65994 | $1.65994 |
| 10 | $1.39037 | $13.90370 |
| 25 | $1.28126 | $32.03150 |
| 50 | $1.18071 | $59.03550 |
| 100 | $1.08805 | $108.80500 |
| 300 | $1.01112 | $303.33600 |
| 500 | $0.93964 | $469.82000 |
| 1000 | $0.90598 | $905.98000 |
