


| Parameter | Value |
|---|---|
| Width | 300 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Height | 4.2 mm |
| Mount | SMD/SMT |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Non-Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Output Type | Phototransistor |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Max Collector Current | 20 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 12 V |
| Output Configuration | Phototransistor |
| Rise Time | 19 µs |
| Wavelength | 940 nm |
| Dark Current | 10 nA |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Schedule B | 8541406050 |
Stock: 762
Distributors
pcbx
Unit Price$1.29792
Ext.Price$1.29792
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.29792 | $1.29792 |
| 10 | $1.09200 | $10.92000 |
| 25 | $1.00726 | $25.18150 |
| 50 | $0.92910 | $46.45500 |
| 100 | $0.85700 | $85.70000 |
| 300 | $0.82819 | $248.45700 |
| 500 | $0.80035 | $400.17500 |
| 1000 | $0.77435 | $774.35000 |
