ERA-3AEB111V
Manufacturer:
Panasonic
Mfr.Part #:
ERA-3AEB111V
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Metal Film, Thin Film 110 Ω 0.1 % 100 mW 25 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)75 V
Tolerance0.1 %
Length1.6 mm
Width800 µm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Number of Pins2
Resistance110 Ω
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Metal Film, Thin Film
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Height450 µm
PackagingReel
Voltage Rating75 V
Depth800 µm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingTin
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Max Power Dissipation100 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
Height - Seated (Max)0.55 mm