ERJ-12ZYJ5R1U
Manufacturer:
Panasonic
Mfr.Part #:
ERJ-12ZYJ5R1U
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 2010(5025 Metric) SMD/SMT Thick Film 5.1 Ω 5 % 750 mW 600 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance5 %
Length5.0038 mm
Width2.4892 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)2010
Case Code (Metric)5025
Resistance5.1 Ω
Power Rating750 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient600 ppm/°C
Height711.2 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
Depth2.5 mm
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
Contact PlatingTin
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Max Power Dissipation750 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
Height - Seated (Max)0.7 mm