ERJ-1GEJ1R0C
Manufacturer:
Panasonic
Mfr.Part #:
ERJ-1GEJ1R0C
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0201(0603 Metric) SMD/SMT Thick Film 1 Ω 5 % 50 mW 600 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)25 V
Tolerance5 %
Length600 µm
Width304.8 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0201
Case Code (Metric)0603
Resistance1 Ω
Power Rating50 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient600 ppm/°C
Height254 µm
PackagingReel
Voltage Rating25 V
Depth300 µm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
Weight0.17 mg
Contact PlatingTin
Military StandardNot
Max Power Dissipation50 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
Height - Seated (Max)0.26 mm