ERJ-1GEJ561C
Mfr.Part #:
ERJ-1GEJ561C
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0201(0603 Metric) SMD/SMT Thick Film 560 Ω 5 % 50 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)15 V
Tolerance5 %
Length609.6 µm
Width304.8 µm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0201
Case Code (Metric)0603
Resistance560 Ω
Power Rating50 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height254 µm
PackagingReel
Voltage Rating25 V
Lead FreeContains Lead
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Contact PlatingTin
Max Power Dissipation50 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
Height - Seated (Max)0.26 mm