ERJ-1GNF4701C
Mfr.Part #:
ERJ-1GNF4701C
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0201(0603 Metric) SMD/SMT Thick Film 4.7 kΩ 1 % 50 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)25 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.26 mm
Length600 µm
Width300 µm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0201
Case Code (Metric)0603
Number of Pins2
Resistance4.7 kΩ
Power Rating50 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height254 µm
PackagingReel
Voltage Rating25 V
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingTin
Working Voltage25 V
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Max Power Dissipation50 mW