ERJ-1GNF5760C
Mfr.Part #:
ERJ-1GNF5760C
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0201(0603 Metric) SMD/SMT Thick Film 576 Ω 1 % 50 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)25 V
Tolerance1 %
Length609.6 µm
Width304.8 µm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0201
Case Code (Metric)0603
Resistance576 Ω
Power Rating50 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height254 µm
Voltage Rating25 V
Contact PlatingTin
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Max Power Dissipation50 mW
Number of Terminations2
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.26 mm