ERJ-2GEJ101X
Manufacturer:
Panasonic
Mfr.Part #:
ERJ-2GEJ101X
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 100 Ω 5 % 100 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.4 mm
Length1 mm
Width500 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Resistance100 Ω
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height350 µm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Depth500 µm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingTin
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Working Voltage50 V
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Max Power Dissipation100 mW