ERJ-6GEYJ271V
Mfr.Part #:
ERJ-6GEYJ271V
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thick Film 270 Ω 5 % 125 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)150 V
Tolerance5 %
Length2 mm
Width1.25 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Number of Pins2
Resistance270 Ω
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height600 µm
PackagingReel
Voltage Rating150 V
Depth1.25 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingTin
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Working Voltage150 V
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Max Power Dissipation125 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
Height - Seated (Max)0.7 mm