ERJ-8GEYJ201V
Mfr.Part #:
ERJ-8GEYJ201V
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 200 Ω 5 % 250 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.7 mm
Length3.2 mm
Width1.6002 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Resistance200 Ω
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height711.2 µm
PackagingReel
Depth1.6 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingTin
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Max Power Dissipation250 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
Voltage Rating200 V