ERJ3EKF5902V
Mfr.Part #:
ERJ3EKF5902V
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 59 kΩ 1 % 100 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.55 mm
Length1.6 mm
Width787.4 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance59 kΩ
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height558.8 µm
PackagingReel
Voltage Rating75 V
Depth800 µm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingTin
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Military StandardNot
Max Power Dissipation100 mW