ERJ3GEYJ275V
Mfr.Part #:
ERJ3GEYJ275V
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 2.7 MΩ 5 % 100 mW 150 ppm/°C
ParameterValue
Length1.6 mm
Width787.4 µm
Max Operating Temperature155 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient150 ppm/°C
Military StandardNot
Max Power Dissipation100 mW
Number of Terminations2
Resistance2.7 MΩ
Min Operating Temperature-55 °C
Tolerance5 %
RoHSCompliant
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.55 mm