ERJ3GEYJ821V
Mfr.Part #:
ERJ3GEYJ821V
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 820 Ω 5 % 100 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance5 %
Length1.6 mm
Width787.4 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance820 Ω
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height450 µm
Voltage Rating75 V
Depth800 µm
Radiation HardeningNo
REACH SVHCNo SVHC
Military StandardNot
Max Power Dissipation100 mW
Number of Terminations2
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.55 mm