ERJ6GEYJ274V
Mfr.Part #:
ERJ6GEYJ274V
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thick Film 270 kΩ 5 % 125 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)150 V
Tolerance5 %
Length2 mm
Width1.2446 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Resistance270 kΩ
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height600 µm
Voltage Rating150 V
Depth1.25 mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHCUnknown
Contact PlatingTin
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Military StandardNot
Max Power Dissipation125 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
RoHSCompliant
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.7 mm