| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 31.75 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Termination | Pin |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Resistance | 10 kΩ |
| Power Rating | 50 mW |
| Composition(Kit Type) | Potentiometer |
| Number of Turns | 1 |
| Taper | Linear |
| Height | 10 mm |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 45.812829 g |
| Type | Potentiometer |
| Max Power Dissipation | 50 mW |
| Number of Gangs | 1 |
| Actuator Diameter | 5.9944 mm |
| Actuator Length | 18.2118 mm |
| Packaging | Bulk |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
