

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 990.6 µm |
| Termination | Convex |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 220 Ω |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Number of Resistors | 4 |
| Power Per Element | 62.5 mW(1/16 W) |
| Height | 457.2 µm |
| Circuit Type | Isolated |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.794 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Terminals | 8 |
| Terminal Pitch | 500 µm |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Number of Contacts | 8 |
| Height - Seated (Max) | 0.45 mm |
| Voltage Rating | 50 V |
Stock: 1477
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10560
Ext.Price$0.10560
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10560 | $0.10560 |
| 10 | $0.05280 | $0.52800 |
| 50 | $0.04758 | $2.37900 |
| 100 | $0.04287 | $4.28700 |
| 500 | $0.03799 | $18.99500 |
| 1000 | $0.03366 | $33.66000 |
| 3000 | $0.03223 | $96.69000 |
| 5000 | $0.03087 | $154.35000 |
| 10000 | $0.02930 | $293.00000 |
