

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.8 mm |
| Width | 1.6002 mm |
| Termination | Convex |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 16 |
| Resistance | 1 kΩ |
| Power Rating | 250 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Number of Resistors | 8 |
| Power Per Element | 62.5 mW(1/16 W) |
| Height | 550 µm |
| Circuit Type | Isolated |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 0.45 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.794 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Terminals | 16 |
| Number of Elements | 8 |
| Terminal Pitch | 500 µm |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Power Dissipation | 63 mW |
| Number of Contacts | 16 |
| Schedule B | 8533210025 |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
Stock: 31546
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11273
Ext.Price$0.11273
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11273 | $0.11273 |
| 10 | $0.07195 | $0.71950 |
| 50 | $0.05319 | $2.65950 |
| 100 | $0.04705 | $4.70500 |
| 500 | $0.03614 | $18.07000 |
| 1000 | $0.03256 | $32.56000 |
| 3000 | $0.02949 | $88.47000 |
| 5000 | $0.02671 | $133.55000 |
