| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Header |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper |
| Contact Material(Contact Finish) | ABS, Silver |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 2.5 A |
| Gender | Male |
| Connector Type | Connector, Pin |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Style | Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Angle | 90 °(Right) |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
