MFR-25FRF52-6K8
Mfr.Part #:
MFR-25FRF52-6K8
Datasheet:
Description:
Through-Hole Resistors Through Hole 6.8 kΩ 1 % 250 mW Metal Film
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance1 %
Length2.4 mm
Width6.3 mm
TerminationAxial
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance6.8 kΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Metal Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
PackagingReel
Voltage Rating250 V