MFR-25FTE52-20R
Mfr.Part #:
MFR-25FTE52-20R
Datasheet:
Description:
Through-Hole Resistors Through Hole 20 Ω 1 % 250 mW Metal Film
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance1 %
Length6.3 mm
TerminationAxial
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance20 Ω
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Metal Film
Voltage Rating250 V
Military StandardNot
Temperature Coefficient50 ppm/°C