MFR50SFTE52-5R1
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
MFR50SFTE52-5R1
Datasheet:
Description:
Through-Hole Resistors Through Hole 5.1 Ω 1 % 500 mW Metal Film
ParameterValue
Voltage Rating (DC)300 V
Tolerance1 %
TerminationAxial
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance5.1 Ω
Power Rating500 mW
Voltage Rating300 V
RoHSCompliant
Temperature Coefficient50 ppm/°C