MFR50SJT-52-2K
Mfr.Part #:
MFR50SJT-52-2K
Datasheet:
Description:
Through-Hole Resistors Through Hole 2 kΩ 5 % 500 mW Metal Film
ParameterValue
Voltage Rating (DC)300 V
Resistance2 kΩ
Power Rating500 mW
Tolerance5 %
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Composition(Kit Type)Metal Film
Temperature Coefficient50 ppm/°C