MRS25000C1002FRP00
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
MRS25000C1002FRP00
Datasheet:
Description:
Through-Hole Resistors Through Hole 10 kΩ 1 % 600 mW Metal Film
ParameterValue
Voltage Rating (DC)350 V
Tolerance1 %
Length6.5 mm
Width2.5 mm
TerminationAxial
Diameter2.5 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Resistance10 kΩ
Power Rating600 mW
Temperature Coefficient50 ppm/°C
PackagingCut Tape (CT)
Voltage Rating350 V
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Diameter600 µm
REACH SVHCUnknown
Contact PlatingTin
Military StandardNot
Max Power Dissipation600 mW