MRS25000C1005FCT00
Mfr.Part #:
MRS25000C1005FCT00
Datasheet:
Description:
Through-Hole Resistors Through Hole 10 MΩ 1 % 600 mW Metal Film
ParameterValue
Voltage Rating (DC)350 V
Tolerance1 %
Length6.5 mm
Width2.5 mm
TerminationAxial
Diameter2.5 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Resistance10 MΩ
Power Rating600 mW
Temperature Coefficient50 ppm/°C
Voltage Rating350 V
Contact PlatingTin
Lead Length26 mm
Military StandardNot
Max Power Dissipation600 mW