PE1206FRM470R025L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
PE1206FRM470R025L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Metal Film 25 mΩ 1 % 1 W 75 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.89 mm
Length3.2004 mm
Width1.6002 mm
Max Operating Temperature170 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance25 mΩ
Power Rating1 W
Composition(Kit Type)Metal Film
Temperature Coefficient75 ppm/°C
Height889 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Output Current1.4 A
Max Power Dissipation1 W