| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Elements | 1 |
| Orientation | Top View |
| Max Power Dissipation | 75 mW |
| Lens Style | Clear, Domed |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Max Collector Current | 20 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30 V |
| Fall Time | 15 µs |
| Rise Time | 15 µs |
| Wavelength | 940 nm |
| Lens Color | Clear |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 5 V |
| Dark Current | 100 nA |
| Max Breakdown Voltage | 30 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 19065
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09100
Ext.Price$0.09100
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09100 | $0.09100 |
| 10 | $0.04550 | $0.45500 |
| 50 | $0.04074 | $2.03700 |
| 100 | $0.03647 | $3.64700 |
| 500 | $0.03360 | $16.80000 |
| 1000 | $0.03096 | $30.96000 |
| 3000 | $0.02852 | $85.56000 |
| 5000 | $0.02421 | $121.05000 |
