
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Polarity | NPN |
| Number of Elements | 1 |
| Orientation | Side View |
| Max Power Dissipation | 75 mW |
| Lens Style | Dome |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Max Collector Current | 50 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30 V |
| Rise Time | 15 µs |
| Wavelength | 940 nm |
| Lens Color | Clear |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 5 V |
| Dark Current | 100 nA |
| Max Breakdown Voltage | 30 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Schedule B | 8541409500 |
| Fall Time | 15 µs |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 11316
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11156
Ext.Price$0.11156
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11156 | $0.11156 |
| 10 | $0.05578 | $0.55780 |
| 50 | $0.04967 | $2.48350 |
| 100 | $0.04423 | $4.42300 |
| 500 | $0.04049 | $20.24500 |
| 1000 | $0.03706 | $37.06000 |
| 3000 | $0.03392 | $101.76000 |
| 5000 | $0.03105 | $155.25000 |
| 10000 | $0.02842 | $284.20000 |
