
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Orientation | Top View |
| Max Power Dissipation | 75 mW |
| Lens Style | Flat |
| Max Collector Current | 20 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30 V |
| Wavelength | 940 nm |
| Lens Color | Clear |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 5 V |
| Dark Current | 100 nA |
| Max Breakdown Voltage | 30 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 59594
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11232
Ext.Price$0.11232
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11232 | $0.11232 |
| 10 | $0.05616 | $0.56160 |
| 50 | $0.05087 | $2.54350 |
| 100 | $0.04608 | $4.60800 |
| 500 | $0.04111 | $20.55500 |
| 1000 | $0.03667 | $36.67000 |
| 3000 | $0.03086 | $92.58000 |
| 5000 | $0.02597 | $129.85000 |
