| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Polarity | NPN |
| Orientation | Top View |
| Max Power Dissipation | 75 mW |
| Lens Style | Flat |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Max Collector Current | 20 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30 V |
| Rise Time | 15 µs |
| Wavelength | 940 nm |
| Lens Color | Clear |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 30 V |
| Dark Current | 100 nA |
| Max Breakdown Voltage | 30 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Fall Time | 15 µs |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 6711
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06662
Ext.Price$0.06662
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06662 | $0.06662 |
| 10 | $0.03331 | $0.33310 |
| 50 | $0.03002 | $1.50100 |
| 100 | $0.02705 | $2.70500 |
| 500 | $0.02438 | $12.19000 |
| 1000 | $0.02197 | $21.97000 |
| 3000 | $0.01980 | $59.40000 |
| 5000 | $0.01784 | $89.20000 |
| 10000 | $0.01607 | $160.70000 |
