
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Orientation | Top View |
| Lens Style | Dome |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Max Collector Current | 20 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30 V |
| Fall Time | 15 µs |
| Rise Time | 15 µs |
| Wavelength | 940 nm |
| Lens Color | Black |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 5 V |
| Dark Current | 100 µA |
Stock: 24479
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09792
Ext.Price$0.09792
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09792 | $0.09792 |
| 10 | $0.04896 | $0.48960 |
| 50 | $0.04364 | $2.18200 |
| 100 | $0.03890 | $3.89000 |
| 500 | $0.03308 | $16.54000 |
| 1000 | $0.02813 | $28.13000 |
| 3000 | $0.02662 | $79.86000 |
| 5000 | $0.02519 | $125.95000 |
| 10000 | $0.02362 | $236.20000 |
