
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Wavelength | 840 nm |
| Dark Current | 50 nA |
| Rise Time | 20 µs |
| Fall Time | 20 µs |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 30 V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 5 V |
| Max Collector Current | 1 mA |
| RoHS | Compliant |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Packaging | Reel |
Stock: 28873
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09638
Ext.Price$0.09638
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09638 | $0.09638 |
| 10 | $0.04819 | $0.48190 |
| 50 | $0.04280 | $2.14000 |
| 100 | $0.03802 | $3.80200 |
| 500 | $0.03468 | $17.34000 |
| 1000 | $0.03163 | $31.63000 |
| 3000 | $0.02885 | $86.55000 |
| 5000 | $0.02632 | $131.60000 |
| 10000 | $0.02401 | $240.10000 |
