| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Wavelength | 940 nm |
| Dark Current | 100 nA |
| Rise Time | 15 µs |
| Fall Time | 15 µs |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 30 V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30 V |
| Max Collector Current | 4 mA |
| Orientation | Top View |
| RoHS | Compliant |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Packaging | Bulk |
Stock: 267
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19368
Ext.Price$0.19368
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19368 | $0.19368 |
| 10 | $0.13013 | $1.30130 |
| 50 | $0.10933 | $5.46650 |
| 100 | $0.09185 | $9.18500 |
| 500 | $0.07436 | $37.18000 |
| 1000 | $0.06857 | $68.57000 |
| 3000 | $0.06319 | $189.57000 |
| 5000 | $0.05824 | $291.20000 |
| 10000 | $0.05486 | $548.60000 |
