| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Max Collector Current | 50 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30 V |
| Wavelength | 940 nm |
| Lens Color | Clear |
| Sensing Distance | |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 30 V |
| Rise Time | 15 µs |
| Fall Time | 15 µs |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 0.4 V |
| Power Dissipation | 75 mW |
Stock: 5803
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11501
Ext.Price$0.11501
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11501 | $0.11501 |
| 10 | $0.10236 | $1.02360 |
| 50 | $0.09110 | $4.55500 |
| 100 | $0.08357 | $8.35700 |
| 500 | $0.07666 | $38.33000 |
| 1000 | $0.07033 | $70.33000 |
| 3000 | $0.06500 | $195.00000 |
| 5000 | $0.06007 | $300.35000 |
