| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Max Collector Current | 20 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30 V |
| Fall Time | 15 µs |
| Rise Time | 15 µs |
| Wavelength | 940 nm |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 30 V |
| Dark Current | 100 nA |
| Sensing Distance | |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
Stock: 2407
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08208
Ext.Price$0.08208
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08208 | $0.08208 |
| 10 | $0.07347 | $0.73470 |
| 50 | $0.06576 | $3.28800 |
| 100 | $0.05853 | $5.85300 |
| 500 | $0.05209 | $26.04500 |
| 1000 | $0.04846 | $48.46000 |
| 3000 | $0.04508 | $135.24000 |
