| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Number of Elements | 1 |
| Orientation | Top View |
| Max Power Dissipation | 75 mW |
| Lens Style | Flat |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Max Collector Current | 20 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30 V |
| Fall Time | 15 µs |
| Rise Time | 15 µs |
| Wavelength | 940 nm |
| Lens Color | Clear |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 5 V |
| Dark Current | 100 nA |
| Max Breakdown Voltage | 30 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
Stock: 145
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09101
Ext.Price$0.09101
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09101 | $0.09101 |
| 10 | $0.08138 | $0.81380 |
| 50 | $0.07277 | $3.63850 |
| 100 | $0.06470 | $6.47000 |
| 500 | $0.05752 | $28.76000 |
| 1000 | $0.05351 | $53.51000 |
| 3000 | $0.04978 | $149.34000 |
