| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Wavelength | 940 nm |
| Dark Current | 500 nA |
| Rise Time | 15 µs |
| Fall Time | 15 µs |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 30 V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30 V |
| Max Collector Current | 20 mA |
Stock: 117
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12010
Ext.Price$0.12010
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12010 | $0.12010 |
| 10 | $0.10743 | $1.07430 |
| 50 | $0.09610 | $4.80500 |
| 100 | $0.08538 | $8.53800 |
| 500 | $0.07585 | $37.92500 |
| 1000 | $0.07057 | $70.57000 |
| 3000 | $0.06566 | $196.98000 |
