
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Length | 59.9948 mm |
| Width | 8.9916 mm |
| Termination | Pin |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Resistance | 10 kΩ |
| Power Rating | 50 mW |
| Composition(Kit Type) | Potentiometer |
| Taper | Linear |
| Height | 6.5024 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Potentiometer |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Schedule B | 8533400080 |
Stock: 947
Distributors
pcbx
Unit Price$1.11397
Ext.Price$1.11397
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.11397 | $1.11397 |
| 10 | $0.83270 | $8.32700 |
| 25 | $0.79543 | $19.88575 |
| 50 | $0.75983 | $37.99150 |
| 100 | $0.72583 | $72.58300 |
| 300 | $0.69705 | $209.11500 |
| 500 | $0.66941 | $334.70500 |
| 1000 | $0.63138 | $631.38000 |
| 3000 | $0.59551 | $1786.53000 |
| 5000 | $0.56169 | $2808.45000 |
| 10000 | $0.55656 | $5565.60000 |
