
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Length | 22.05 mm |
| Termination | Pin |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Resistance | 10 kΩ |
| Power Rating | 50 mW |
| Composition(Kit Type) | Carbon |
| Number of Turns | 1 |
| Taper | Linear |
| Depth | 9.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Potentiometer |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 50 mW |
| Number of Gangs | 1 |
| Actuator Diameter | 5.9944 mm |
| Actuator Length | 15.0114 mm |
| Packaging | Tray |
Stock: 562
Distributors
pcbx
Unit Price$1.48929
Ext.Price$1.48929
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.48929 | $1.48929 |
| 10 | $1.19519 | $11.95190 |
| 25 | $1.07492 | $26.87300 |
| 50 | $0.96675 | $48.33750 |
| 100 | $0.86946 | $86.94600 |
| 300 | $0.65744 | $197.23200 |
