
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 1 % |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 500 Ω |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 440 µA |
| Interface | Analog |
| Output Type | Analog |
| Operating Supply Current | 0.1 mA to 0.4 mA |
| Nominal Supply Current | 400 µA |
Stock: 3667
Distributors
pcbx
Unit Price$1.18237
Ext.Price$1.18237
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.18237 | $1.18237 |
| 10 | $0.93871 | $9.38710 |
| 25 | $0.92276 | $23.06900 |
| 50 | $0.90708 | $45.35400 |
| 100 | $0.85750 | $85.75000 |
| 300 | $0.82881 | $248.64300 |
| 500 | $0.80107 | $400.53500 |
| 1000 | $0.62324 | $623.24000 |
| 3000 | $0.61420 | $1842.60000 |
| 5000 | $0.60529 | $3026.45000 |
